Rate this post

بوت کردن لینوکس در iPad Air 2 قدیمی.
افزایش دادن / بوت کردن لینوکس در iPad Air 2 قدیمی.

اگر iPad 2013 یا 2014 دارید که استفاده نمی‌شود زیرا دیگر به‌روزرسانی‌ها را از اپل دریافت نمی‌کند و اجرای برنامه‌های مورد نظر شما را متوقف کرده است، برخی از توسعه‌دهندگان در حال کار روی یک راه‌حل نرم‌افزار جایگزین برای شما هستند. توسعه دهنده کنراد دیبچیو و یکی از علاقه مندان لینوکس که از آنجا می گذرد”quaak723“برای بدست آوردن با هم کار کردند بوت کردن هسته لینوکس نسخه 5.18 در iPad Air 2 قدیمییک شاهکار عالی برای دستگاهی که هرگز هیچ سیستم عاملی غیر از اپل را اجرا نکرده است.

به نظر می رسد پروژه در حال استفاده است آلپاین لینوکستوزیعی که “postmarketOS” نامیده می شود، یک توزیع نسبتا کوچک اما به سرعت در حال رشد ایجاد شده توسط در درجه اول برای دستگاه های اندرویدی. Dybcio از هشتگ “checkm8” در توییت اصلی خود در مورد این پروژه استفاده کرد، به این معنی که آنها از سوء استفاده بوتروم “Checkm8” که در سال 2019 منتشر شد برای دسترسی به سخت افزار استفاده می کردند. در حال حاضر، توسعه دهندگان لینوکس را تنها بر روی برخی از دستگاه های iPad قدیمی با استفاده از تراشه های مبتنی بر A7 و A8، از جمله iPad Air، iPad Air 2 و چندین نسل از iPad mini، اجرا می کنند. اما توییت‌های بعدی نشان می‌دهد که لینوکس روی هر دستگاهی با A7 یا A8 راه‌اندازی می‌شود، از جمله iPhone 5S و هوم پاد اصلی.

این تنها پروژه ای نیست که به اجرای لینوکس بر روی سخت افزار اپل اختصاص یافته است. یکی از پروژه‌ها، Asahi Linux، به مهندسی مجدد پشتیبانی از تراشه M1 در مک‌های اپل و ارسال وصله‌های بالادستی اختصاص داده شد تا بتوانند در هسته لینوکس ادغام شوند. یکی دیگر پروژه قلعه شنیدارای بیلد اندروید است و روی آیفون 7 اجرا می شود. اپلیکیشن هایی مانند ایش به شما یک پوسته لینوکس می دهد که روی iOS یا iPadOS اجرا می شود – مانند اجرای مستقیم لینوکس روی سخت افزار نیست، اما در برخی موارد مفید است.

بهترین معاملات امروز: OnePlus 10 Pro، Apple Watch Series 7، هدفون Bose و موارد دیگر.
حتما بخوانید

این آخرین نسخه لینوکس در iDevices در دست توسعه است حتی در ابتدای وجودش. عکس های به اشتراک گذاشته شده توسط توسعه دهندگان یک فرآیند اولیه بوت را نشان می دهد که به دلیل عدم امکان نصب فایل سیستم و Dybcio با شکست مواجه می شود. یادداشت که چیزهای اساسی مانند پشتیبانی از USB و بلوتوث کار نمی کنند. کارکرد صحیح شتاب شبکه، صدا و گرافیک نیز یک چالش خواهد بود. اما توانایی بوت کردن لینوکس ممکن است توجه توسعه دهندگان دیگری را که مایل به کمک به پروژه هستند به خود جلب کند.

در مقایسه با سخت‌افزار امروزی با تراشه M1 اپل، دستگاه‌های مبتنی بر A7 و A8 به خوبی دستگاه‌های لینوکس عمومی کار نمی‌کنند. در حالی که پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی آن‌ها در آن زمان چشمگیر بودند، به طور قابل توجهی کندتر از دستگاه‌های فعلی اپل هستند و همگی با 1 یا 2 گیگابایت رم عرضه شدند. اما عملکرد آن‌ها همچنان با پردازنده‌های کند در دستگاه‌هایی مانند Raspberry Pi 4 همخوانی دارد و اکثر سخت‌افزارهای A7 و A8 (البته نه همه) فعلاً به‌روزرسانی‌های جدید iOS و iPadOS اپل را دریافت نکرده‌اند. پشتیبانی از لینوکس می تواند به برخی از این دستگاه ها به عنوان کنسول های بازی یکپارچهسازی با سیستمعامل، سرورهای خانگی ساده یا چیزهایی که سخت افزار Arm رده پایین برای آنها خوب است، زندگی دومی بدهد.


مقاله فوق مربوط به تکنولوژی توسط تیم ترجمه وب سایت مجله ای سوشالتو منتشر شده است.

منبع

به اشتراک بگذارید:

contributor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.