Rate this post

اپل به ماشین‌های مجازی لینوکس اجازه می‌دهد برنامه‌های اینتل را با Rosetta در macOS Ventura اجرا کنند

سیب

یکی از معدود کارهایی که یک Mac Intel می تواند با Apple Silicon Mac انجام دهد نمی تواند سیستم عامل های نوشته شده برای پردازنده های اینتل را در داخل ماشین های مجازی اجرا می کند. به طور خاص، این بدان معنی است که در حال حاضر هیچ راه قانونی برای اجرای ویندوز در Apple Silicon Mac وجود ندارد.

با این حال، Apple Silicon Mac می‌تواند سیستم‌عامل‌های نوشته شده برای پردازنده‌های Arm را در داخل ماشین‌های مجازی از جمله اجرا کند نسخه های دیگر macOS و نسخه های سازگار با Arm از لینوکس. و این ماشین های مجازی لینوکس در حال دریافت یک ویژگی جدید در macOS Ventura هستند: توانایی برنامه های نوشته شده برای پردازنده های x86 را با Rosetta اجرا کنیدهمان فناوری تبدیل باینری که به مک‌های سیلیکونی اپل اجازه می‌دهد برنامه‌های نوشته شده برای مک‌های اینتل را اجرا کنند.

مستندات اپل به شما در مورد الزامات استفاده از Rosetta در سیستم عامل مهمان لینوکس می گوید – برای این کار باید یک دایرکتوری مشترک ایجاد کنید که هم macOS و هم لینوکس به آن دسترسی داشته باشند و برخی از دستورات ترمینال لینوکس را برای تنظیم آن اجرا کنید. اما هنگامی که این مراحل را دنبال کردید، می‌توانید از سازگاری برنامه‌های کاربردی گسترده‌تر که با امکان اجرای کد x86 و همچنین کد Arm ارائه می‌شود، لذت ببرید.

برخی از توسعه دهندگان، از جمله هکتور مارتین پروژه لینوکس آساهی و کاربر توییتر @never_released، قبلاً کشف کرده‌اند که این مراحل می‌توانند روزتا را روی پردازنده‌های غیر Apple ARM نیز فعال کنند، تا زمانی که به اندازه کافی مدرن باشند تا حداقل نسخه 8.2 مجموعه دستورالعمل Arm را پشتیبانی کنند. همانطور که مارتین اشاره می کند، به دلیل محدودیت های مجوز macOS، این کاملا قانونی نیست، و برخی از ویژگی های سخت افزاری نسبتا جزئی اپل برای باز کردن پتانسیل کامل Rosetta مورد نیاز است.

Lenovo ThinkStation P360 Ultra دارای 16 هسته CPU و یک GPU در یک دسکتاپ کوچک است.
حتما بخوانید

Ventura هنوز اجازه نمی دهد که سیستم عامل های x86 بر روی Apple Silicon Mac نصب شوند – فقط برنامه های x86 را روی سیستم عامل های Arm اجرا می کند. همچنین وضعیت ویندوز را در رایانه‌های Mac Silicon Apple تغییر نمی‌دهد، که بین محدودیت‌های اپل برای سیستم‌عامل مهمان x86 و امتناع (یا ناتوانی درک شده) مایکروسافت از مجوز نسخه‌های Arm ویندوز قرار می‌گیرد. اگر نسخه‌های Arm ویندوز می‌توانند روی Mac اجرا شوند، ممکن است نیازی به Rosetta نداشته باشند زیرا مایکروسافت نرم‌افزار ترجمه x86-to-Arm خود را دارد و از جهاتی انعطاف پذیرتر از روزتا است.

ما امیدواریم که این گسترش عملکرد روزتا و ارائه آن به سیستم عامل های مهمان به این معنی باشد که عمر آن بیشتر از روزتای اصلی باشد. هنگامی که اپل از PowerPC به پردازنده های اینتل تغییر مکان داد، Rosetta در نهایت متوقف شد زیرا مصرف کنندگان نیازی به اجرای کدهای PowerPC زیادی در خارج از برنامه های Mac خود نداشتند. از سوی دیگر، برنامه های نوشته شده برای پردازنده های اینتل برای آینده قابل پیش بینی باقی خواهند ماند.


مقاله فوق مربوط به تکنولوژی توسط تیم ترجمه وب سایت مجله ای سوشالتو منتشر شده است.

منبع

به اشتراک بگذارید:

contributor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.