Rate this post

الگوراند چیست؟

Algorand یک شبکه بلاک چین است که در سال 2017 توسط Silvio Micali، استاد MIT که جایزه تورینگ را برای کار خود در رمزنگاری دریافت کرد، ایجاد شد. Algorand یک پروتکل بلاک چین غیرمتمرکز بدون مجوز است که هر کسی می تواند از آن برای توسعه برنامه ها و انتقال ارزش استفاده کند. پروتکل Algorand بر اساس یک الگوریتم اجماع جدید است که تراکنش های سریع، ایمن و مقیاس پذیر را امکان پذیر می کند.

Algorand مشکلات رایجی را که اکثر بلاکچین های قدیمی با آن مواجه هستند، به ویژه در مورد مقیاس پذیری و اجماع حل می کند. این بلاک چین از اثبات سهام خالص (PPoS) استفاده می کند، یک پروتکل توافقی که اعتبار سنجی ها را به طور تصادفی بر اساس وزن سهام آنها در سکه های ALGO انتخاب می کند.

الگوراند در صدد حل چه چیزی است؟

پروتکل Algorand برای حل سه مشکل بزرگی که اکثر بلاک چین ها با آن مواجه هستند طراحی شده است: امنیت، مقیاس پذیری و تمرکززدایی. شبکه Algorand که “سه راه بلاک چین” نامیده می شود ادعاها برای حل سه کار اصلی زیر.

امنیت

پروتکل Algorand از حملات مخرب محافظت می شود و آن را برای تراکنش ها، ذخیره دارایی های ارزشمند و ایجاد برنامه های کاربردی امن سازمانی ایده آل می کند. امنیت را هم در سطح شبکه و هم در سطح پروتکل اجماع حفظ می کند و همچنین از حساب های کاربری فردی محافظت می کند.

مقیاس پذیری

پروتکل Algorand می تواند تعداد زیادی تراکنش در ثانیه را پردازش کند و آن را به راه حلی مقیاس پذیرتر از بیت کوین یا اتریوم تبدیل می کند. پروتکل اجماع Algorand نیاز به قدرت محاسباتی مورد استفاده در بیت کوین برای حل مشکلات رمزنگاری را از بین می برد.

در عوض، هزینه محاسبات پروتکل هر کاربر فقط برای ایجاد و تأیید امضاها و همچنین عملیاتی که نیاز به شمارش ساده دارند استفاده می شود. به گفته Algorand، می‌تواند «در مقیاس میلیون‌ها کاربر و پشتیبانی از نرخ‌های بالای تراکنش بدون هزینه قابل‌توجه برای کاربران شرکت‌کننده».

در اینجا نحوه استفاده معامله‌گران حرفه‌ای از گزینه‌های بیت‌کوین برای سودآوری حتی در یک بازار جانبی آورده شده است
حتما بخوانید

عدم تمرکز

الگوراند کاملاً غیرمتمرکز است، بدون هیچ مرجع مرکزی یا نقطه کنترل واحدی. تراکنش‌ها توسط گره‌های شرکت‌کننده در شبکه تأیید می‌شوند و هر گره در تصمیم‌گیری حرفی برابر دارد. این باعث می شود که Algorand یک سیستم بسیار غیرمتمرکز باشد.

همه افراد در شبکه همچنین این شانس را دارند که بخشی از کمیته ای از کاربران باشند که هر بلوک را تأیید می کنند زیرا انتخاب به صورت تصادفی و محرمانه است. هیچ کمیته دائمی وجود ندارد و گره های آن توسط افرادی از سراسر جهان اداره می شود.

Algorand چگونه کار می کند؟

چیزی که Algorand را از سایر بلاک چین ها متمایز می کند، استفاده از PPoS است، یک الگوریتم اجماع که از پروتکل توافقنامه بیزانسی استفاده می کند. اگر یک گره به خطر بیفتد، رمز بومی ALGO که توسط اعضای شبکه نگهداری می شود به طور خودکار با کلیدهای منحصر به فرد محافظت می شود.

مکانیسم اجماع بیت‌کوین، اثبات کار (PoW)، به انرژی و قدرت پردازش زیادی برای ایجاد و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید نیاز دارد. از طرف دیگر، PPoS به شما امکان می دهد بلوک های جدید را سریعتر و کارآمدتر ایجاد و اعتبار سنجی کنید. این کار با انتخاب تصادفی دارندگان ALGO برای تأیید و تأیید هر بلوک در زنجیره انجام می شود. برای هر بلوک جدید، یک گروه یا کمیته جدید انتخاب می شود.

از طریق پروتکل PPoS، تنها کاربرانی که دارایی های بزرگ ALGO هستند، از نظر تئوری می توانند در فعالیت های مخربی شرکت کنند که به طور بالقوه می تواند امنیت سایر کاربران را به خطر بیندازد. با این حال، از آنجایی که سیستم مبتنی بر وابستگی متقابل بین شرکت‌کنندگان است، اقدامات مخرب نیز می‌تواند منجر به زوال ALGO آنها شود. بنابراین، چنین فعالیت های مخربی برای هیچ سهامدار کنترل کننده ای سودمند نخواهد بود.

الگوراند می تواند 1000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند و تمام تراکنش ها نهایی و فوری خواهند بود. Algorand همچنین دارای عرضه ثابت 10 میلیارد توکن برای افزودن مکانیزم مقاوم در برابر تورم به شبکه است. اکثر این توکن ها در حال حاضر قفل هستند و هنوز توزیع نشده اند.

ساختار پروتکل Algorand

پروتکل Algorand بر اساس سه اصل اساسی ساخته شده است:

  • معاملات: تراکنش ها واحد اصلی حساب در شبکه الگوند هستند. آنها برای انتقال ارزش استفاده می شوند و توسط تمام گره های شرکت کننده در شبکه تأیید می شوند.
  • بلوک ها: بلوک ها گروه هایی از تراکنش ها هستند که در یک کل واحد جمع شده و توسط یک الگوریتم اجماع تأیید می شوند.
  • اجماع، وفاق: الگوریتم اجماع مسئول اعتبارسنجی بلوک ها و اطمینان از مطابقت آنها با الزامات پروتکل الگوراند است. همچنین به کاربرانی که در کار آن شرکت می کنند پاداش می دهد.
در تجارت کریپتو جدید هستید؟ در اینجا 5 نکته برای شروع درست 2022 وجود دارد
حتما بخوانید

Algorand Staking Engine: اثبات خالص سهام

تحت رویکرد PPoS Algorand، تأثیر کاربر بر انتخاب یک بلوک جدید، متناسب با تعداد توکن‌هایی است که در سیستم دارند که به آن سهم نیز می‌گویند. هر کاربر شانس انتخاب شدن دارد، در حالی که وزن پیشنهادات و رای های او به طور مستقیم با سهام او مرتبط است.

کاربران به صورت تصادفی و مخفیانه به منظور بلوک پروپوزال ها و رای دادن در مورد این طرح های بلوکی انتخاب می شوند. با این رویکرد، امنیت یک شبکه با صداقت اکثریت کاربران در اقتصاد آن مرتبط است. تا زمانی که بیشتر پول در دستان صادقانه باشد، سیستم امن باقی خواهد ماند.

این رویکرد برخلاف دیگر مکانیسم‌های اجماع مانند PoW، DPoS یا BPoS است که در آن گروه‌های کوچکی در اقتصاد مسئول امنیت کل سیستم هستند. در اصل، زیرمجموعه کوچکی از کاربران می توانند از انجام معاملات دیگر کاربران با این رویکردها جلوگیری کنند.

رویکرد الگوراند صدمه زدن به کل شبکه را برای دارندگان دارای سهام کوچکتر در سیستم عملاً غیرممکن می کند. در این میان، دارندگان اکثریت نیز جرأت اقدام بدخواهانه را ندارند، زیرا چنین اقداماتی منجر به کاهش ارزش دارایی های خود و کاهش قدرت خرید ارز می شود.

تولید بلوک های الگوراند تحت PPoS

بلوک های جدید در دو مرحله به عنوان بخشی از مکانیزم Algorand PPoS ساخته می شوند. در مرحله اول یک توکن به صورت تصادفی انتخاب می شود. مالک این توکن، کاربر مسئول پیشنهاد بلوک بعدی است.

در مرحله دوم، 1000 توکن به صورت تصادفی از بین تمام توکن های سیستم انتخاب می شود. دارندگان این توکن ها کمیته فاز 2 را تشکیل می دهند و مسئولیت تایید بلوک پیشنهادی کاربر در فاز 1 را بر عهده دارند.

مطالب مرتبط: ارز دیجیتال چیست؟ راهنمای مبتدیان برای ارز دیجیتال

یک عضو کمیته ممکن است بیش از یک بار انتخاب شود. این همچنین به این معنی است که یک عضو در هنگام تصویب بلوک بعدی بیش از یک رأی در کمیته خواهد داشت.

آرایه
حتما بخوانید

مرحله دوم فرآیند تولید بلوک الگوراند برای مبارزه با هر درصدی از شرکت کنندگان بی پروا راه اندازی شده است. با انتخاب تصادفی 1000 توکن، اهداف سوء این مهاجمان توسط اکثریت رد شده و طبق قوانین به نفع شبکه عمل خواهند کرد.

ارز دیجیتال بومی Algorand: ALGO

واحد پول بومی شبکه Algorand ALGO نام دارد. توکن های ALGO برای پرداخت هزینه تراکنش و پاداش دادن به کاربرانی که در فرآیند اجماع شبکه شرکت می کنند استفاده می شود.

تراکنش‌ها با ALGO در کمتر از چهار ثانیه انجام می‌شوند، مهم نیست که چند تراکنش در روز انجام می‌دهید. هزینه های تراکنش نیز حداقل است. برخلاف اتریوم که به دلیل هزینه های بالای گاز بدنام است، تراکنش های Algo بسیار ارزان هستند.

چگونه می توانم ارز دیجیتال ALGO را بخرم؟

راه های مختلفی برای خرید ALGO وجود دارد. شما می توانید آن را مستقیماً از شخص دیگری به صورت حضوری یا آنلاین مانند هر ارز دیجیتال دیگری خریداری کنید.

از طرف دیگر، می‌توانید به دنبال نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز کریپتو که ALGO ارائه می‌کند، بگردید. با این حال، نرخ‌ها در دستگاه‌های خودپرداز کریپتو می‌تواند بسیار زیاد باشد و هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید طرف مقابلی را پیدا کنید که مایل به معامله باشد.

ساده ترین راه برای خرید ALGO در صرافی ارزهای دیجیتال است. برخی از صرافی های محبوبی که ALGO را ارائه می دهند عبارتند از Binance، Kraken و Coinbase. شما می توانید ALGO را با کارت اعتباری یا نقدی در این صرافی ها خریداری کنید.

برای انجام این کار، ابتدا باید یک کیف پول رمزنگاری برای ذخیره ALGO تهیه کنید. برخی از کیف پول هایی که از ALGO پشتیبانی می کنند عبارتند از Pera Wallet، My Algo، Coinbase و Ledger.

هنگامی که کیف پول خود را راه اندازی کردید، اکنون می توانید با پیدا کردن صرافی ای که از ALGO پشتیبانی می کند، آن را پر کنید.

اگر قبلاً حسابی ندارید در صرافی ایجاد کنید و آن را تأیید کنید. برای شروع معامله، “Algorand” را از لیست دارایی ها انتخاب کنید. برای خرید ALGO Coins مبلغ فیات را وارد کنید و خرید خود را قبل از ارسال نهایی بررسی کنید.