Rate this post

سولانا چیست؟

Solana یک پروژه متن باز بسیار کاربردی است که یک بلاک چین جدید، بدون مجوز و با سرعت بالا را پیاده سازی می کند.

سولانا که در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو، یکی از مدیران سابق کوالکام ایجاد شد، هدف آن افزایش توان عملیاتی فراتر از آنچه معمولاً با بلاک چین‌های محبوب به دست می‌آید و در عین حال هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارد. سولانا یک مدل اجماع ترکیبی نوآورانه را پیاده‌سازی می‌کند که یک الگوریتم منحصربه‌فرد اثبات تاریخ (PoH) را با مکانیزم زمان‌بندی سریع رعد و برق که یک نسخه اثبات سهام (PoS) است، ترکیب می‌کند. به همین دلیل، شبکه Solana از نظر تئوری می تواند بیش از 710000 تراکنش در ثانیه (TPS) را بدون هیچ راه حل مقیاس بندی انجام دهد.

معماری بلاک چین نسل سوم Solana برای تسهیل ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) طراحی شده است. این پروژه از بسیاری از پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و همچنین بازارهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می کند.

بلاک چین Solana در طول رونق عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017 به کار گرفته شد. شبکه آزمایشی داخلی پروژه در سال 2018 منتشر شد و به دنبال آن چندین فاز شبکه آزمایشی انجام شد که در نهایت منجر به راه اندازی رسمی شبکه اصلی در سال 2020 شد.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هدف طرح جاه طلبانه سولانا حل مشکل سه گانه بلاک چین، مفهومی است که توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به روشی منحصر به فرد پیشنهاد شده است. این سه‌گانه مجموعه‌ای از سه چالش اصلی را که توسعه‌دهندگان هنگام ساخت زنجیره‌های بلاک با آن مواجه می‌شوند، توصیف می‌کند: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس‌پذیری.

باور عمومی بر این است که بلاک چین ها به گونه ای ساخته شده اند که توسعه دهندگان را مجبور می کنند تا یکی از جنبه ها را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند، زیرا آنها فقط می توانند دو مزیت از سه مزیت را در هر زمان ارائه دهند.

پلتفرم بلاک چین Solana یک مکانیسم اجماع ترکیبی را پیشنهاد کرده است که تمرکززدایی را برای حداکثر سرعت به خطر می اندازد. ترکیب نوآورانه PoS و PoH سولانا را به یک پروژه منحصر به فرد در صنعت بلاک چین تبدیل می کند.

آرایه
حتما بخوانید

به عنوان یک قاعده، بلاک چین ها مقیاس پذیرتر هستند، بسته به تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه می توانند پشتیبانی کنند، هر چه بیشتر و بهتر مقیاس شوند. با این حال، در بلاک‌چین‌های غیرمتمرکز، اختلاف زمانی و توان عملیاتی بالاتر، سرعت آن‌ها را کاهش می‌دهد، به این معنی که گره‌های بیشتری که تراکنش‌ها و مُهرهای زمانی را تأیید می‌کنند، بیشتر طول می‌کشد.

به طور خلاصه، طراحی Solana این مشکل را با انتخاب یک گره اصلی بر اساس مکانیزم PoS که پیام‌ها را بین گره‌ها به نمایش می‌گذارد، حل می‌کند. بنابراین، شبکه Solana با کاهش بار کاری سود می برد و در نتیجه حتی بدون منبع متمرکز زمان دقیق، توان عملیاتی افزایش می یابد.

علاوه بر این، سولانا با هش کردن خروجی یک تراکنش و استفاده از آن به عنوان ورودی تراکنش بعدی، زنجیره ای از تراکنش ها را ایجاد می کند. این تاریخچه تراکنش نام مکانیسم اصلی توافق سولانا را می دهد: PoH، مفهومی که امکان مقیاس پذیری پروتکل بیشتری را فراهم می کند، که به نوبه خود قابلیت استفاده را بهبود می بخشد.

سولانا چگونه کار می کند؟

یکی از اجزای اصلی پروتکل سولانا اثبات تاریخ است، دنباله ای از محاسبات که یک رکورد دیجیتالی ارائه می دهد که ثابت می کند یک رویداد در شبکه در هر نقطه از زمان رخ داده است. می توان آن را به عنوان یک ساعت رمزنگاری در نظر گرفت که برای هر تراکنش در شبکه یک مهر زمانی می دهد، و همچنین ساختار داده ای که می تواند افزودنی ساده به آن باشد.

PoH به PoS با استفاده از الگوریتم تحمل خطا برج بیزانس (BFT)، یک نسخه بهینه از پروتکل عملی تحمل خطا بیزانس (pBFT) متکی است. سولانا از آن برای رسیدن به اجماع استفاده می کند. Tower BFT امنیت و سلامت شبکه را تضمین می کند و به عنوان یک ابزار اضافی برای تأیید تراکنش ها عمل می کند.

علاوه بر این، PoH را می توان به عنوان یک تابع تاخیر قابل تایید با فرکانس بالا (VDF)، یک تابع سه گانه (تنظیم، تخمین، بررسی) برای تولید یک خروجی منحصر به فرد و قابل اعتماد در نظر گرفت. VDF با اثبات اینکه تولیدکنندگان بلوک به اندازه کافی منتظر بوده اند تا شبکه به سمت جلو حرکت کند، شبکه را مرتب نگه می دارد.

سولانا از الگوریتم هش ایمن 256 بیتی (SHA-256)، مجموعه ای از توابع رمزنگاری اختصاصی استفاده می کند که یک مقدار 256 بیتی را خروجی می دهد. شبکه به صورت دوره‌ای از تعداد و هش‌های SHA-256 نمونه‌برداری می‌کند و داده‌های بلادرنگ را با توجه به مجموعه هش‌های موجود در CPU ارائه می‌کند.

آرایه
حتما بخوانید

اعتبار سنجی سولانا می تواند از این توالی هش برای ضبط یک قطعه خاص از داده که قبل از ایجاد یک شاخص هش خاص ایجاد شده است استفاده کند. مهر زمانی برای تراکنش ها پس از درج این قطعه خاص از داده ایجاد می شود. به منظور دستیابی به مقدار زیادی از TPS و زمان ایجاد بلوک، همه گره‌های شبکه باید یک ساعت رمزنگاری برای پیگیری رویدادها داشته باشند، نه اینکه منتظر تایید کننده‌های دیگر برای تایید تراکنش‌ها باشند.

توکن سولانا (SOL)

ارز دیجیتال سولانا SOL است. این توکن بومی و کاربردی Solana است که وسیله ای برای انتقال ارزش و همچنین امنیت بلاک چین از طریق استیکینگ فراهم می کند. SOL در مارس 2020 راه اندازی شد و هدف آن این است که یکی از 10 ارز دیجیتال برتری باشد که با ارزش کل بازار وارد بازار می شود.

طرح عملکرد توکن SOL مشابه آنچه در بلاک چین اتریوم استفاده می شود است. اگرچه آنها به یک شکل عمل می کنند، دارندگان توکن سولانا توکن ها را برای اعتبارسنجی تراکنش ها از طریق مکانیزم اجماع PoS به اشتراک می گذارند. علاوه بر این، توکن Solana برای کسب پاداش و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود و SOL به کاربران اجازه می دهد تا در حاکمیت شرکت کنند.

موارد مرتبط: اثبات سهام در مقابل اثبات کار: توضیح تفاوت ها

هنگامی که از او پرسیده شد که چه تعداد سکه سولانا وجود دارد، بیش از 500 میلیون توکن به گردش در خواهد آمد، با مجموع عرضه فعلی توکن های سولانا بیش از 511 میلیون توکن – عرضه در گردش سولانا کمی بیش از نیمی از این مقدار است. حدود 60٪ از توکن های SOL توسط بنیانگذاران Solana و بنیاد سولانا کنترل می شود که تنها 38٪ آن برای جامعه محفوظ است.

اگر می خواهید بدانید سولانا را از کجا بخرید، توکن های SOL را می توان در اکثر صرافی ها خریداری کرد. بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای معامله در Solana عبارتند از Binance، Coinbase، KuCoin، Huobi، FTX و غیره.

سولانا در مقابل اتریوم

سولانا به دلیل سرعت و عملکرد خود تحسین های زیادی دریافت کرده است و حتی به عنوان رقیب قانونی برای رهبران صنعت کریپتو مانند اتریوم نام برده شده است.

بنابراین، سولانا چه تفاوتی با اتریوم دارد و آیا می توان آن را یک قاتل بالقوه اتریوم دانست؟

Solana (SOL) Pay چیست و چگونه کار می کند؟
حتما بخوانید

از نظر سرعت پردازش، سولانا می‌تواند پلتفرم قراردادهای هوشمند غالب را به چالش بکشد زیرا ظاهراً می‌تواند به سرعت بیش از 50000 TPS برسد. سولانا از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی برای جلوگیری از تأیید کند تراکنش استفاده می‌کند. این ویژگی سولانا را به یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌ها در صنعت تبدیل می‌کند که با سایر صنایع خارج از فضای کریپتو رقابت می‌کند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، مدل فعلی اثبات کار با مقیاس پایین اتریوم تنها می‌تواند 15 TPS را تحمل کند. بنابراین سولانا هزاران بار سریعتر از اتریوم است. یکی دیگر از مزایای Solana مقرون به صرفه بودن شبکه است زیرا این پروژه توکنومیک های جدید را با هزینه های کمتر اجرا می کند.

مطالب مرتبط: وب 3.0 چیست: راهنمای مبتدیان برای اینترنت غیرمتمرکز آینده

همچنین شایان ذکر است که بلاک چین Solana که یکی از تغییرات PoS را اجرا می کند، سازگارتر با محیط زیست و پایدارتر است. این برخلاف اتریوم است که مدل فعلی PoW آن به قدرت محاسباتی عظیمی نیاز دارد.

با این حال، همه در جامعه رمزارز مشتاقانه منتظر ارتقای اتریوم به PoS هستند. نوع جدید اتریوم که با دقت در حال توسعه است، از یک لایه اجرا (که قبلاً اتریوم 1.0 نامیده می‌شد) و یک لایه اجماع (اتریوم 2.0 سابق) تشکیل می‌شود. این می تواند تا حد زیادی توان عملیاتی را افزایش دهد، مقیاس پذیری را بهبود بخشد، هزینه تراکنش ها را کاهش دهد و مصرف برق نامنظم را متوقف کند.

معایب سولانا

اگر هنوز نمی‌دانید که آیا سولانا سرمایه‌گذاری خوبی است و آیا باید آن را بخرید، پاسخ هنوز به عهده شماست. علیرغم مزایای ظاهری، سولانا، مانند هر پروژه ارز دیجیتال موجود، دارای معایبی است.

اول از همه، حتی اگر بلاک چین سولانا می تواند با پروژه های بلاک چین پیشرفته رقابت کند، همچنان در برابر متمرکز شدن آسیب پذیر است زیرا اعتبار سنجی بلاک چین زیادی وجود ندارد. هر کسی در شبکه می‌تواند به اعتبارسنجی سولانا تبدیل شود، اما انجام این کار همچنان دشوار است زیرا به منابع محاسباتی زیادی نیاز دارد.

علاوه بر این، پروتکل همچنان خود را به عنوان یک نسخه بتا از شبکه اصلی نشان می دهد، که وجود احتمالی باگ ها و خطاها را نفی نمی کند.

با وجود این مسائل، سولانا هنوز یکی از بزرگترین اکوسیستم‌ها در صنعت کریپتو است و به نظر می‌رسد در مسیر درست رشد قرار دارد.