Rate this post

بیت کوین (BTC) اولین و مشهورترین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار و حجم معاملات است. این عوامل با توجه به اینکه همه ارزهای دیجیتال در برابر بیت کوین معامله می شوند بسیار مهم هستند و تسلط بیت کوین در واقع می تواند به عنوان یک شاخص ارزشمند هنگام معامله انواع مختلف ارزهای دیجیتال عمل کند.

این پست در مورد نحوه معامله ارزهای دیجیتال با استفاده از نشانگر تسلط بیت کوین و نحوه خواندن نمودار شاخص تسلط بیت کوین به طور کلی صحبت خواهد کرد.

نمودار تسلط بیت کوین چیست؟

تسلط بیت کوین با مقایسه ارزش بازار بیت کوین با سرمایه کل بازار کریپتو آشکار می شود. هر چه ارزش بازار بیت کوین بیشتر باشد، تسلط آن بیشتر می شود و ما به این سوال پاسخ می دهیم که چند درصد از بازار کریپتو در بیت کوین است؟

تسلط BTC در نمودار TradingView پنجره های مغازه این اعداد در قالب درصد مشخصی هستند که می توانید به سرعت به عنوان مثال، تسلط BTC در 40٪ یا 60٪ به آن نگاه کنید و درک کنید.

با این حال، کاربران همچنین می توانند شاخص تسلط واقعی بیت کوین را مشاهده کنند که محاسبه می کند تسلط بیت کوین تنها در برابر سکه های اثبات کار (PoW) است که هدف آنها تبدیل شدن به نوعی پول است.

منطق پشت شاخص تسلط واقعی بیت کوین این است که بسیاری از آلتکوین ها، مانند استیبل کوین ها، به دنبال رقابت با بیت کوین نیستند و بنابراین می تواند دید بلندمدت واقع بینانه تری از تسلط بیت کوین ارائه دهد.

این اندیکاتور حتی به کاربران این امکان را می دهد که اتریوم را رد کنند، زیرا این سوال که آیا اتر (ETH) یک ارز است و نه یک توکن کاربردی، همچنان قابل بحث است.

چگونه تسلط BTC بر آلتکوین ها تأثیر می گذارد؟

تسلط بیت کوین می تواند مستقیماً بر آلت کوین ها تأثیر بگذارد، زیرا نشان می دهد که چه مقدار از حجم معاملات در بازار به بیت کوین و چه مقدار به آلت کوین است.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر تسلط بیت کوین افزایش یابد، معامله گران توصیه می کنند که دارایی های رمزنگاری شده خود را بیشتر در بیت کوین نسبت به آلت کوین ها داشته باشند. اگر تسلط بیت کوین کاهش یابد، معامله گران توصیه می کنند آلتکوین های بیشتری نسبت به بیت کوین در اختیار داشته باشند.

چگونه آلتکوین ها را انتخاب یا آنالیز کنیم؟
حتما بخوانید

در حالی که این نادرست است که بگوییم تسلط بیت کوین نشان دهنده دقیق بازار خرسی یا گاوی است، بین این تعاریف همبستگی وجود دارد. به عنوان مثال، بازارهای صعودی می توانند منجر به کاهش تسلط BTC شوند، زیرا معمولاً در این زمان وجوه به آلت کوین ها سرازیر می شود.

برعکس، بازارهای نزولی می توانند شاهد تسلط بیشتری بر بیت کوین باشند زیرا معامله گران می توانند وجوه خود را از آلت کوین ها برداشته و در بیت کوین سرمایه گذاری کنند زیرا دارایی ایمن تر است.

برخی از علاقه مندان ممکن است بگویند که تسلط کمتر بیت کوین چیز خوبی است، زیرا به این معنی است که بازار کریپتو در حال گسترش است و وجوه از طریق انواع پروژه ها جریان دارد، نه فقط بیت کوین. اما شایان ذکر است که کل سرمایه بازار کریپتو شامل سکه های از پیش استخراج شده و فورک شده خواهد بود، به این معنی که می توان تعداد آلتکوین ها را به طور مصنوعی افزایش داد.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این واقعیت است که تسلط بیت کوین می تواند حتی با افزایش قیمت دارایی کاهش یابد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که پول به بازار ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین سرازیر شود، اگرچه پول بیشتری را می توان به آلت کوین ها منتقل کرد تا به بزرگترین ارز دیجیتال جهان.

نکته این است که در حالی که تسلط بیت کوین ممکن است بازار ارزهای دیجیتال را به شکلی سطحی توصیف کند، عوامل مختلفی وجود دارد که برای به دست آوردن یک نظر آگاهانه باید در نظر گرفته شود.

گاهی اوقات تسلط ممکن است به دلیل رونق کوتاه مدت آلتکوین کاهش یابد، و گاهی اوقات کل بازار ممکن است ضرر کند. همیشه بهتر است قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری تحقیقات بیشتری انجام دهید.

چگونه تسلط بیت کوین را معامله کنیم؟

هنگام تلاش برای تجارت تسلط بیت کوین باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. اول، درک کنید که اگر علاقه به حتی یک آلتکوین زیاد باشد، تسلط بیت کوین می تواند کاهش یابد. این علاقه به یک آلتکوین به این معنی نیست که همه آلتکوین ها تمایل به افزایش خواهند داشت. بازار ممکن است مدتی طول بکشد تا اصلاح شود.

همچنین بهتر است هدف برخی از آلتکوین های محبوب را در نظر بگیرید و اینکه آیا این قصد تأثیری پایدار بر بازار آلتکوین خواهد داشت یا خیر. به عنوان مثال، ممکن است شاهد باشیم که استیبل کوین در حال حاضر رشد حجم قابل توجهی را تجربه می کند.

آرایه
حتما بخوانید

با این حال، کاربران می‌توانند صرفاً برای تبدیل آن وجوه به بیت‌کوین روی استیبل کوین سرمایه‌گذاری کنند، زیرا استیبل کوین‌ها می‌توانند راهی آسان برای انتقال وجوه به صنعت کریپتو باشند.

در نتیجه این فعالیت، تسلط بیت کوین می تواند به سرعت کاهش یابد و بهبود یابد و بر معاملات کوتاه مدت تأثیر منفی بگذارد. یکی دیگر از عواملی که می تواند منجر به سقوط غیرقابل پیش بینی کوتاه مدت یا افزایش تسلط بیت کوین شود، ترس از دست دادن (FOMO) است.

سکه های جدید همیشه در بازار کریپتو ظاهر می شوند. برخی از این آلت‌کوین‌های جدید که وارد بازار می‌شوند، تبلیغات زیادی ایجاد می‌کنند، در نتیجه صدها هزار دلار به آلت‌کوین‌ها سرازیر می‌شوند و به طور نامتناسبی سلطه بیت‌کوین را کاهش می‌دهند.

با این حال، بسیاری از پروژه‌های جدید آلت‌کوین اغلب از بین می‌روند یا حتی به کلاهبرداری تبدیل می‌شوند و کاربران را مجبور می‌کنند تا دارایی‌های خود را به همان سرعتی که آنها را واریز می‌کنند، برداشت کنند. در این صورت ممکن است سلطه بیت کوین به جایگاه سابق خود بازگردد.

مقادیر شدید ضریب تسلط بیت کوین نیز باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، قبل از ورود آلتکوین ها به بازار، تسلط بیت کوین بیش از 90 درصد بود. با این حال، علاقه مندان خاطرنشان می کنند که به دلیل تسلط آلت کوین ها در بازار امروز، تسلط بیت کوین به طور غیرمنتظره ای دوباره به این رقم خواهد رسید. اما نمی‌توان با اطمینان گفت، زیرا اگر کشورها از السالوادور بیت کوین را به عنوان ارز قانونی استفاده کنند، تسلط BTC ممکن است دوباره افزایش یابد.

در واقع، تسلط بیت کوین به احتمال زیاد به پایین ترین حد جدید می رسد تا اوج های جدید، زیرا پروژه های آلت کوین همچنان به محبوبیت اصلی خود ادامه می دهند.

در نتیجه، معامله گران باید توجه کنند که چه زمانی تسلط بیت کوین به بالاترین حد خود می رسد، زیرا این می تواند آستانه خوبی را نشان دهد که در آن تسلط بیت کوین می تواند با مقاومت روبرو شود. برعکس، کاربران باید مراقب تسلط BTC باشند که به پایین‌ترین حد خود رسیده و در نتیجه بازار آلتکوین چگونه واکنش نشان می‌دهد.

وقتی بیت کوین سقوط می کند چه اتفاقی می افتد؟

کاهش قیمت بیت کوین می تواند به معنای کاهش تسلط باشد زیرا کاربران وجوه را از بیت کوین به آلتکوین های دیگر منتقل می کنند، اما کاهش قیمت نیز ممکن است به طور کلی ارتباط چندانی با تسلط نداشته باشد. اگر تسلط بیت کوین کاهش یابد، کاربران مطمئناً می توانند انتظار رشد صعودی آلت کوین ها را داشته باشند و بر این اساس می توانند معامله کنند.

وام کریپتو چیست و چگونه کار می کند؟
حتما بخوانید

با این حال، اگر کاربران وجوه خود را از همه ارزهای دیجیتال برداشت کنند، ممکن است کاهش قیمت بیت کوین رخ دهد که منجر به کاهش سرمایه در کل بازار ارزهای دیجیتال می شود. در این مورد، علی رغم انتظارات معامله گران از بازار نزولی بالقوه، تسلط بیت کوین ممکن است در سطح مشخصی باقی بماند.

این مثال یادآور مهمی است که تسلط بیت کوین نباید تنها ابزاری باشد که در اختیار معامله‌گران است، بلکه باید یکی از ابزارهایی باشد که قبل از انجام معامله باید بررسی شود.

تاثیر سقوط بیت کوین بر بازار کریپتو

علاوه بر تسلط، سقوط قابل توجه در قیمت بیت کوین از نظر تاریخی اغلب به سقوط کلی بازار منجر شده است، اگرچه چند استثنا وجود دارد. این ارتباط بین بیت کوین و سقوط بازار صرفاً به این دلیل است که بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است و تمام دارایی های رمزنگاری شده در برابر آن معامله می شود.

به این موضوع نگاه کنید: اگر کشوری در نظر دارد بیت کوین را ممنوع کند و در نتیجه قیمت آن به طور قابل توجهی کاهش یابد، معامله گران و سفته بازان ممکن است اعتماد خود را به آلت کوین ها از دست بدهند و سرمایه خود را از این سرمایه گذاری های جایگزین خارج کنند.

با این حال، سقوط بیت کوین همیشه به معنای فروپاشی کلی بازار نیست. موارد متعددی وجود دارد که بیت کوین افت قیمت قابل توجهی را تجربه کرده در حالی که اتریوم پایدارتر بوده است. مهم است که به یاد داشته باشید که دارایی های مختلف اهداف متفاوتی را دنبال می کنند و ممکن است روند نزولی یکی با روند نزولی دیگری مطابقت نداشته باشد.

در واقع، با نفوذ آلت کوین ها به آگاهی جریان اصلی، سقوط بیت کوین در آینده ممکن است تأثیر کمتر و کمتری بر کل بازار داشته باشد. تسلط بیت کوین در حال حاضر اهمیت دارد زیرا هنوز هم محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان است. اگر سکه های دیگر شروع به حذف این شعار از بیت کوین کنند، اهمیت تسلط کمتر و کمتر می شود.

به همت تیم تحریریه مالی سوشالتو

منبع

به اشتراک بگذارید:

contributor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.