Rate this post

vladimir18 | گتی ایماژ

شرکت های روسی به دلیل تحریم های غرب که مشکلات جدی در تامین نیمه هادی ها، تجهیزات الکتریکی و تجهیزات مورد نیاز برای تامین انرژی مراکز داده ملی ایجاد کرده است، خود را در یک بحران تکنولوژیکی قرار داده اند.

بسیاری از بزرگ‌ترین سازندگان تراشه جهان، از جمله اینتل، سامسونگ، TSMC و کوالکام، پس از اعمال کنترل‌های صادراتی ایالات متحده، بریتانیا و اروپا بر محصولات با استفاده از تراشه‌های ساخته شده یا توسعه‌یافته در ایالات متحده یا اروپا، به طور کامل همکاری با روسیه را متوقف کردند.

این منجر به کمبود تراشه‌های بزرگتر و ارزان‌تر شده است که در خودروها، لوازم خانگی و تجهیزات نظامی استفاده می‌شوند. محموله های نیمه هادی های پیشرفته تر مورد استفاده در تجهیزات الکترونیکی مصرفی پیشرفته و تجهیزات فناوری اطلاعات نیز به شدت کاهش یافته است.

و توانایی کشور برای واردات فناوری و تجهیزات خارجی حاوی این تراشه ها از جمله گوشی های هوشمند، تجهیزات شبکه و سرورهای داده به شدت محدود شده است.

یکی از مدیران وسترن تراشه گفت: «همه مسیرهای عرضه برای سرورها، رایانه‌ها، آیفون‌ها – همه چیز – ناپدید شدند.

دامنه بی‌سابقه تحریم‌های غرب به خاطر جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اوکراین، روسیه را مجبور می‌کند تا به آنچه بانک مرکزی می‌گوید «تغییر ساختاری» دردناک اقتصادش باشد.

با ناتوانی این کشور در صادرات بسیاری از مواد خام، واردات کالاهای حیاتی یا دسترسی به بازارهای مالی جهانی، اقتصاددانان انتظار دارند که تولید ناخالص داخلی روسیه در سال جاری تا 15 درصد کاهش یابد.

درایورهای GPU AMD برخی از پردازنده های Ryzen را بدون درخواست اورکلاک می کنند
حتما بخوانید

کنترل‌های صادراتی بر روی فناوری‌های «دو منظوره» که می‌توانند کاربردهای غیرنظامی و نظامی داشته باشند، مانند ریزتراشه‌ها، نیمه‌رساناها و سرورها، احتمالاً شدیدترین و بلندمدت‌ترین تأثیر را بر اقتصاد روسیه خواهند داشت. بزرگترین گروه‌های مخابراتی این کشور نمی‌توانند به تجهیزات 5G دسترسی داشته باشند، در حالی که محصولات رایانش ابری از پیشرو در فناوری Yandex و Sberbank، بزرگترین بانک روسیه، برای گسترش خدمات مرکز داده خود با مشکل مواجه خواهند شد.

روسیه فاقد بخش فناوری پیشرفته است و کمتر از 1 درصد از نیمه هادی های جهان را مصرف می کند. این بدان معناست که تحریم‌های مرتبط با فناوری تأثیر فوری کمتری بر کشور نسبت به کنترل‌های مشابه صادرات بر روی چین، غول تولید فناوری جهانی، در سال 2019 داشته است.

اگرچه چندین تولیدکننده داخلی تراشه در روسیه، یعنی OAO Mikron، MCST و Baikal Electronics وجود دارند، گروه های روسی قبلاً بر واردات حجم قابل توجهی از نیمه هادی های تمام شده از تولیدکنندگان خارجی مانند SMIC در چین، اینتل در ایالات متحده و Infineon در آلمان متکی بودند. MCST و Baikal برای تولید تراشه‌هایی که تولید کردند، به شدت به ریخته‌گری‌های تایوان و اروپا متکی بودند.

مقاله فوق مربوط به تکنولوژی توسط تیم ترجمه وب سایت مجله ای سوشالتو منتشر شده است.

منبع

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.