Rate this post

نمای بسیار نزدیک از یک تصویر تبلیغاتی از یک قطعه کامپیوتری.

سازنده تراشه آمریکایی کوالکام می‌خواهد به همراه رقبای خود سهامی در Arm بخرد و کنسرسیومی تشکیل دهد که طراح تراشه بریتانیایی را در بازار نیمه‌رساناهای بسیار رقابتی بی‌طرف نگاه دارد.

شرکت ژاپنی SoftBank پس از سقوط خرید 66 میلیارد دلاری انویدیا در اوایل سال جاری، قصد دارد Arm را در بورس نیویورک عرضه کند. با این حال، IPO نگرانی هایی را در مورد مالکیت آینده این شرکت با توجه به نقش حیاتی آن در بخش فناوری جهانی ایجاد کرد.

کریستیانو آمون، مدیرعامل کوالکام به فایننشال تایمز گفت: “ما علاقه مند به سرمایه گذاری هستیم.” این یک دارایی بسیار مهم است و برای توسعه صنعت ما ضروری خواهد بود.»

او افزود که کوالکام، یکی از بزرگ‌ترین مشتریان Arm، می‌تواند در صورتی که کنسرسیومی که خریدار را انجام می‌دهد «به اندازه کافی بزرگ» باشد، با دیگر سازندگان تراشه برای خرید کامل Arm بپیوندد. چنین اقدامی می‌تواند نگرانی‌ها در مورد کنترل شرکتی Arm را پس از عرضه اولیه عمومی سهام آتی کاهش دهد.

او گفت: “شما باید شرکت های زیادی را درگیر کنید تا تاثیر کلی استقلال بازو را داشته باشند.”

آرم که در بریتانیا تأسیس و مقر آن است، قبل از خرید توسط سافت بانک به مبلغ 24.6 میلیارد پوند در سال 2016، در لندن و نیویورک فهرست شده بود، علی رغم نگرانی های گسترده مبنی بر اینکه موفق ترین شرکت فناوری بریتانیا به دست خارجی ها بیفتد.

برخی از سیاستمداران بریتانیایی از دولت خواسته اند تا “سهم طلایی” را در آرم خریداری کند که جایگاه این شرکت را به عنوان مهمترین دارایی استراتژیک کشور می شناسد.

اما علیرغم لابی‌های شدید بریتانیا، گمان می‌رود که سافت‌بانک به فهرست ایالات متحده فشار می‌آورد و سؤالاتی را در مورد کنترل آینده این شرکت که مدت‌ها به عنوان یک بازیگر بی‌طرف در صنعت ۵۰۰ میلیارد دلاری صنعت نیمه‌رساناهای جهانی شناخته می‌شد، ایجاد می‌کند. Arm بدون در نظر گرفتن اندازه یا موقعیت جغرافیایی با شرکا قراردادهای مجوز منعقد می کند که منجر به استفاده از مالکیت معنوی آن در اکثر تراشه های فروخته شده در سراسر جهان شده است.

مداخله Amon انگیزه جدیدی به این ایده خواهد داد که سندیکای سازنده تراشه سنگ بنای سرمایه گذاران در Arm خواهد بود. پت گلسینگر، مدیر اجرایی اینتل، پیشنهاد کرد که تراشه‌ساز آمریکایی می‌تواند در اوایل سال جاری از چنین حرکتی حمایت کند.

کوالکام با پیشنهاد خرید Arm توسط انویدیا مخالفت کرده و گفته است که منطقی نیست که یک سازنده تراشه کنترل شرکتی را که ارزش اساسی برای کل بخش دارد، در دست بگیرد.

آمون با اشاره به پیش از SoftBank گفت: «Arm به لطف سرمایه‌گذاری جمعی کل اکوسیستم، شرکت‌هایی مانند اپل، کوالکام و بسیاری دیگر، همه جا برنده شد، و این به این دلیل است که یک معماری مستقل و باز بود که هر کسی می‌توانست روی آن سرمایه‌گذاری کند». دوره خرید شرکت.

از آنجایی که تقاضای نیمه هادی ها طی 10 سال آینده دو برابر می شود، و در حالی که جهان در تلاش است تا از سال ها کمبود تراشه بهبود یابد، سازندگان فناوری مورد استفاده در تمام الکترونیک مدرن بیش از هر زمان دیگری به طرح های بازو تکیه خواهند کرد.

آمون با اشاره به گسترش اخیر توسعه دهندگان تراشه IP فراتر از تلفن های همراه به خودروها، اینترنت اشیا و مراکز داده، گفت: «با نگاهی به امروز، فکر می کنم روند این است که همه چیز به سمت Arm حرکت می کند.

پس از چندین سال بازدهی کم، Arm رکورد درآمد سالانه 2.7 میلیارد دلاری را در سال 2021 گزارش کرد که 35 درصد بیشتر از سال قبل بود. درآمد حاصل از کسب و کار صدور مجوز تقریباً دو سوم رشد کرد، در حالی که حق امتیاز با یک پنجم افزایش به 1.5 میلیارد دلار رسید.

آمون گفت کوالکام با سافت بانک در مورد سرمایه گذاری احتمالی در Arm صحبت نکرده است. وی افزود که گروه ژاپنی شکستن بن بست در بخش چین ARM را در اولویت قرار داده است.

آلن وو، مدیر اجرایی Arm China، عملاً این بخش را کنترل کرد، اما با شرکت مادر بریتانیایی آن و همچنین SoftBank اختلاف نظر داشت.

با این حال، گزارش های رسمی اخیر چین نشان می دهد که وو از تمام سمت های خود در Arm China برکنار شده است و زمینه را برای عرضه اولیه عمومی Arm’s فراهم می کند.

آمون گفت، سرمایه‌گذاری در Arm در کنار رقبا، “از یک IPO و ارزش‌گذاری موفق پشتیبانی می‌کند” و تضمین می‌کند که شرکت به “تلاش و سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهد.”

© 2022 Financial Times LLC. تمامی حقوق محفوظ است به هیچ وجه نمی توان آن را بیشتر توزیع، کپی یا اصلاح کرد.

مقاله فوق مربوط به تکنولوژی توسط تیم ترجمه وب سایت مجله ای سوشالتو منتشر شده است.

منبع

مایکروسافت دیفندر محافظت از بدافزار را به macOS و Android - با پرداخت هزینه، گسترش می‌دهد
حتما بخوانید
به اشتراک بگذارید:

contributor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.